top of page

ENDİŞE VE KAYGIYI MİNİMALİZE ETMENİN YOLLARISorun var ,sorunlar ve sorular ardından. Kaçamıyor insan aklında kurduklarından bir an. Ya değilse sandığım gibi,ya daha da kötüyse sandığımdan. Sorun var bulamadığımdan. Yaşadığım günün içindeyim yaşamadıklarımı düşünerek. Hafifli ,ağırlı yaşamış olduklarım bu yaşıma gelene denk. Yaş pastalar, yaşlı gözler ,yaşa bakmayan yanlışlar ,yanlış anlaşılmalar. Sahibinden bıkmış tasmalar .Başkalarının dünyalarında yaşayıp kendi dünyasından taşınanlar. Bu sözler üstad sagopa kajmerin sözleri ve endişeyi en iyi açıklayacak cümleler bence bunlar.

Endişe ve korkunun her türlüsü zihninizinizin konsantre olabilmesi için en büyük engel ve yaratıcılığı öldüren temel yapı taşlarının başında gelmektedir. İster bilim adamı ister girişimci ister öğrenci ister bir çalışan olun endişe ve korkuya kendinizi kaptırdığınız da konsantre olup o işi mükemmel şekilde yerine getirmek imkansızdır. Bu tarz durumlar da verimli olmanız yaptığınız işe odaklanmanız imkansızlaşır. Endişe ve korku muhtemelen hiç gerçekleşmeyecek senaryoların beklentisi içine girip bugünü kaçırmamızın en büyük sebebi. Siz hiç olmayacak olanı bekleyerek bugünü fazlasıyla kaçırırsınız. Gece yatarken müthiş bir günün ardından tam o güzel uykuya dalacakken zihniniz bir anda olmayacak bütün senaryoları kurar ve bütün günün mutluluğu bir anda üstünüzden kalkarak endişe ve korkuya kendinizi bırakıp bir çok senaryo kurmaya başlarsınız. Buda yarınınızı ve geleceğinizi yönlendirebilecek bir çok senaryoya ve alışkanlığa sebep olur. Endişeyi minimuma indirmek için 12 yol konuşacağız.İlk olarak karar verin. Endişe ve korkularınızı sürekli düşünerek sadece kafanızda ki senaryoların büyümesine sebep olursunuz. Eğer bir konuda endişe duyuyorsanız durun ,düşünün ve bir kere karar verip o konuyu kapatmayı alışkanlık haline getiren. Verdiğiniz karar her zaman doğru karar olmayabilir ama pozitif bir karar vermek düşüncelerden kurtulmak bir eyleme içinde olmak eylemsizlikten daha iyidir.

2. olarak düşünceleriniz bitip korkularınızın endişelerinizin başladığı noktaları fark edip. Gece yattınız veya gün içinde düşüncelere dalıp bir anda o işin gerçekleşmeyeceği paniğine girdiniz. O an yapmanız anın farkına varmanız gerekmektedir. Hangi noktada siz düşünceden endişe kısmına giriyorsunuz çünkü düşünce ve endişe farklı durumlardır. Siz düşünce aşamasından endişe aşamasına geçtiğiniz anı fark ederseniz endişe aşamasına geçmeden zihninizi uyarabilirsiniz buda endişe aşamasına geçmenize engeller.

3. Olarak düşündüğünüz hayallerini kurup sizin endişelendiren şey neyse o iş için yapabileceğiniz bir şey varsa yapın yani kara kara düşünüp beyninizde o düşünceleri büyütmek yerine bir anda yapabileceğiniz en ufak şeyi yapmak endişenizi düşürecektir. Çünkü siz ne kadar düşünürseniz korkularınız ve endişeleriniz o kadar artar. Biriyle konuşmanız lazımsa kafanızda senaryolar kurmadan direk gidip konuşun.

4. olarak değişmeyecek şeyler için kafanızda senaryolar kurmayın. Bazın şeyler değiştirilemeyecek bile olsa sürekli onlarla ilgili düşüncelerimiz bizi endişeye sürükleyip motivasyonunuzu düşürür. Geçmiş veya hayatınızda değişmeyecek şeylerin farkına varın ve bugün de olmaya özen gösterir. Değişmeyecek şeyler değişmediği gibi bugününüzün de kötü geçmesine sebep olabilecek bir etkendir.

5. olarak kin gütmeyin endişe ve kin tutmak farklı gibi görünse de. Birine kin tutuğunuz da onunla ilgili bütün düşünceleri kafanızda geçirip her senaryoda onunla farklı konuşmalara girip zihninizi bulandırıp kendinize olan özgüveninizi düşürmekten başka hiçbir şey yapamazsanız. İnsanların bizim hakkımızda ne kadar seyrek düşündüklerini fark etsek, muhtemelen ne düşündükleri hakkında bu endişe etmez ve kin duymazdık.

6. Ortalama Yasalarını Kullanın

Bir insanın bir anda işten kovulmasının ihtimali sizce kaçtır? Veya sevgilinizin durduk yere sizi terk etme ihtimali ? veya durduk yere başınıza bir şey gelme ihtimali bu ihtimalleri başkalarının hayatlarını düşünerek hesaplarsanız bizi endişeye düşüren şeylerin normal insanların bile başına çok az geldiğini fark etmeniz ortalama yasasını kullanmanız endişenizi minimalize etmenizi sağlar.

7 Kendinize İnanın

Çoğunlukla başardığımız şeyleri insanların farkına varmayacağını düşünerek endişe duyarız. Patronlarımızda arkadaşlarımızda çevremizdekilerden nadiren övgüler alırız. Şunu unutmayın bir çok insanın bencilce bir sebep olmadan ,nadire övgüde bulunduğunu unutmamanız lazım. İnsanların başkalarının başarılarını görmezden gelip eleştirmeye direk hazır bulunduklarının farkına varmanız lazım. Bu detayı bilmeden de diğer insanların bizim hakkımızda ne düşündüğüne çok önem verip ona göre yaşamaya çalışırız. Kendi kapasitemizin ve gücümüzün farkında olursak diğer insanların bize karşı yaklaşımları konusunda o kadar az endişe duyarız. Endişeyi bitirmek için kendinizin farkına varın.

8 Değişikliği Kabullenin

Tolstoy şöyle diyor: “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar, ya da şehre bir yabancı gelir... Değişiklik yapıp hayatınızda yeni anlara başlamanız gerekirse kendinizi değiştirmeniz gerekirse bu size korku ve endişe verir çünkü konfor alanınızda çıkma ihtimaliniz size endişe verir. Değişimlerin iyi olduğunu ve bütün güzel hikayelerinin bir yolculukla başladığını unutmayın. Kendi rotanızı belirleyip kendi hikayenizi yazmanız endişenizi azaltacaktır.

9. Zihninizi Meşgul Tutun

Boş bir zihin kendisiyle uğraşıp sürekli senaryolarla kendine hakaret edip kendini küçük düşürmeye çalışır. Zihninizi sürekli meşgul tutmak bir şeyler okumak yeni hobiler geliştirmek ilham verici kitaplar okumak zihninizin yapısını değiştirir ve sizi endişeden uzaklaştırır.

10. Ertelemeyin

Sevin ya da sevmeyin bir işi yapmanız gerekiyorsa onu o an yapın. Çünkü biriktikçe bahaneleriniz birikir ve şu işi bitirince bunu da yaparım diye diye işlerinizi arttırırsınız ve ne kadar çok şey sizi beklerse korkularınızda o kadar artmaya başlar. Beyninizde işlevsiz yığınlar yaratmayı bırakın.

Korku ve endişenin farklı şeyler olduğunun farkına varmalısınız. Endişe üstesinden rahatlıkla gelebileceğiniz bir durumdur ve endişeyi korkuya çevirmeniz işleri zorlaştıracaktır. Unutmayın korku toplumların ölüp yok olmasına sebep olmuş en büyük duygudur. Zihninizi kontrol etmeni korkuyu kontrol etmenizi ve endişelerinizi yok etmenize yardımcı olur.

Eğer uyuyamıyorsanız endişe içinde yatmak yerine, kalkın ve bir şeyler yapın. Sizi mahveden şey uykusuzluk değil endişedir.


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör